Skip to content

200 Whitmore AveWayne, NJ 07470

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 2, 2011

Property Information

Block1536
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningRB-1
Sq Footage1,330
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,300
55%
Improvement Value:$42,000
45%
Total Assessment$93,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,548+4.0%
2024$5,335+1.2%
2023$5,270+0.4%
2022$5,246+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$159,900
DeedBook 1639, Page 94

Property Sale

Sale
$291,500
DeedBook 1115, Page 189

Property Built

Built

Year Built: 1950