Skip to content

113 Magnolia PlaceWayne, NJ 07470

Built 1956

Last Sale Price
$443,000
Last Sale Date
Jan 29, 2004

Property Information

Block1601
Lot15
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,724
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$109,000
54%
Improvement Value:$92,200
46%
Total Assessment$201,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,963+4.0%
2024$11,505+1.2%
2023$11,364+0.4%
2022$11,313+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$443,000

To:

Sq Ft1,724DeedBook 751, Page 106

Property Sale

Sale
$196,000
DeedBook R 128, Page 266

Property Built

Built

Year Built: 1956