Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
1550 Route 23Wayne, NJ 07470
Last Sale Date
Feb 1, 2005
Property Information
Block1602
Lot1.01
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page16
Building Details
Building Class---
DescriptionPAVING
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.21
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$363,000
86%
Improvement Value:$58,900
14%
Total Assessment$421,900
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $25,086 | +4.0% |
| 2024 | $24,124 | +1.2% |
| 2023 | $23,829 | +0.4% |
| 2022 | $23,723 | +2.0% |
Property History
No events match the selected filters.