Skip to content

49 Chandler DrWayne, NJ 07470

Built 1984

Last Sale Price
$730,000
Last Sale Date
Jan 10, 2008

Property Information

Block1609
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage3,341
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$169,400
43%
Improvement Value:$224,800
57%
Total Assessment$394,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,439+4.0%
2024$22,540+1.2%
2023$22,264+0.4%
2022$22,166+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$730,000

To:

Sq Ft3,341DeedBook 1558, Page 164

Property Built

Built

Year Built: 1984