Skip to content

12 Highland TerrWayne, NJ 07470

Built 1959

Last Sale Price
$329,900
Last Sale Date
Sep 29, 2015

Property Information

Block1702
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionCAPE RANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,074
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,200
45%
Improvement Value:$127,300
55%
Total Assessment$231,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,765+4.0%
2024$13,237+1.2%
2023$13,075+0.4%
2022$13,017+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$329,900

To:

Sq Ft2,074DeedBook 2718, Page 21

Property Built

Built

Year Built: 1959