Skip to content

20 Forest TerrWayne, NJ 07470

Built 1994

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Dec 28, 2012

Property Information

Block1703
Lot5.02
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,233
Acreage0.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$109,700
41%
Improvement Value:$160,500
59%
Total Assessment$270,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,066+4.0%
2024$15,450+9.7%
2023$14,080+0.4%
2022$14,018+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$455,000

To:

Sq Ft2,233DeedBook 2264, Page 250

Property Sale

Sale
$530,000
DeedBook 1390, Page 31

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook V 133, Page 520