Skip to content

2 Wiessmann WayWayne, NJ 07470

Built 1973

Last Sale Date
Dec 6, 2017

Property Information

Block1711
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionBI-LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,080
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,800
72%
Improvement Value:$60,200
28%
Total Assessment$213,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,665+4.0%
2024$12,179+1.2%
2023$12,030+0.4%
2022$11,977+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$458,000

From:

To:

Sq Ft2,080DeedBook 2836, Page 282Recorded6/9/2016

Property Sale

Sale
$470,500
DeedBook 1641, Page 99

Property Built

Built

Year Built: 1973