Skip to content

18 Sloping Hill TerrWayne, NJ 07470

Built 1965

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Nov 13, 2002

Property Information

Block1717
Lot37
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage3,364
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$131,000
38%
Improvement Value:$212,400
62%
Total Assessment$343,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,419+4.0%
2024$19,636+1.2%
2023$19,395-5.8%
2022$20,591+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$550,000

To:

Sq Ft3,364DeedBook 515, Page 104

Property Built

Built

Year Built: 1965