Skip to content

115 Oakwood DrWayne, NJ 07470

Built 1951

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Jul 5, 2022

Property Information

Block1721
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,400
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$112,500
58%
Improvement Value:$80,300
42%
Total Assessment$192,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,464+4.0%
2024$11,024+1.2%
2023$10,889+0.4%
2022$10,841+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$515,000

To:

Sq Ft1,400DeedBook 4348, Page 103

Property Built

Built

Year Built: 1951