Skip to content

55 Lake Dr WWayne, NJ 07470

Built 2023

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 7, 2022

Property Information

Block1730
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,904
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$112,100
29%
Improvement Value:$271,400
71%
Total Assessment$383,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,803+4.0%
2024$21,929+96.9%
2023$11,138+0.4%
2022$11,089+2.0%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 4243, Page 113Recorded2/14/2022

Property Sale

Sale
$275,000
Sq Ft1,956DeedBook 4091, Page 138Recorded7/26/2021