Skip to content

55 Chestnut DrWayne, NJ 07470

Built 1950

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Sep 22, 2015

Property Information

Block1733
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,034
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,200
63%
Improvement Value:$67,100
37%
Total Assessment$179,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,661+4.0%
2024$10,252+1.2%
2023$10,127+0.4%
2022$10,082+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

To:

Sq Ft1,034DeedBook 2696, Page 43

Property Built

Built

Year Built: 1950