Skip to content

55 Hillcrest DrWayne, NJ 07470

Built 1952

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Mar 31, 2020

Property Information

Block1734
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,228
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$108,300
64%
Improvement Value:$60,900
36%
Total Assessment$169,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,061+4.0%
2024$9,675+1.2%
2023$9,556+0.4%
2022$9,514+2.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$325,000

To:

Sq Ft1,228DeedBook 3790, Page 50

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft1,228DeedBook 3107, Page 184Recorded7/28/2017

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft1,228DeedBook 2945, Page 259Recorded11/29/2016

Property Sale

Sale
$149,900
DeedBook G 130, Page 217

Property Built

Built

Year Built: 1952