Skip to content

27 Laauwe AveWayne, NJ 07470

Built 1948

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 6, 1994

Property Information

Block1800
Lot24
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,154
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$87,000
36%
Improvement Value:$156,400
64%
Total Assessment$243,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,473+20.3%
2024$12,031+1.2%
2023$11,883+0.4%
2022$11,831+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$146,000
DeedBook O 132, Page 162

Property Built

Built

Year Built: 1948