Skip to content

3 Greenrale AveWayne, NJ 07470

Built 1964

Last Sale Price
$226,000
Last Sale Date
Mar 26, 1998

Property Information

Block1801
Lot20
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionBI-LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,908
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$111,000
51%
Improvement Value:$108,200
49%
Total Assessment$219,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,034+4.0%
2024$12,534+1.2%
2023$12,380+0.4%
2022$12,326+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$226,000

To:

Sq Ft1,908DeedBook 154, Page 13

Property Sale

Sale
$227,000
DeedBook G 129, Page 122

Property Built

Built

Year Built: 1964