Skip to content

77 Laauwe AveWayne, NJ 07470

Built 1998

Last Sale Price
$359,900
Last Sale Date
Sep 2, 1998

Property Information

Block1801
Lot23
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,782
Acreage1.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$148,300
44%
Improvement Value:$190,500
56%
Total Assessment$338,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,145+4.0%
2024$19,373+1.2%
2023$19,135+0.4%
2022$19,051+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$359,900

To:

Sq Ft2,782DeedBook 157, Page 345

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$911,250
DeedBook A 118, Page 521