Skip to content

73 Laauwe AveWayne, NJ 07470

Built 1998

Last Sale Price
$715,000
Last Sale Date
Jan 5, 2006

Property Information

Block1801
Lot23.01
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,782
Acreage0.64

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$133,200
41%
Improvement Value:$195,500
59%
Total Assessment$328,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,545+4.0%
2024$18,795+1.2%
2023$18,565+0.4%
2022$18,483+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$715,000

To:

Sq Ft2,782DeedBook 1156, Page 84

Property Sale

Sale
$347,500
DeedBook I 157, Page 350

Property Built

Built

Year Built: 1998