Skip to content

39 Andover DrWayne, NJ 07470

Built 1958

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Aug 2, 1989

Property Information

Block1807
Lot15
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,716
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,000
53%
Improvement Value:$108,200
47%
Total Assessment$229,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,628+4.0%
2024$13,106+1.2%
2023$12,945+0.4%
2022$12,888+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

To:

Sq Ft1,716DeedBook 124, Page 253

Property Built

Built

Year Built: 1958