Skip to content

8 Apollo DrWayne, NJ 07470

Built 1972

Last Sale Price
$418,000
Last Sale Date
Aug 17, 1995

Property Information

Block1816
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,946
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$141,800
43%
Improvement Value:$190,300
57%
Total Assessment$332,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,747+4.0%
2024$18,989+1.2%
2023$18,757+0.4%
2022$18,674+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$418,000

To:

Sq Ft2,946DeedBook 141, Page 229

Property Sale

Sale
$432,000
DeedBook I 125, Page 322

Property Built

Built

Year Built: 1972