Skip to content

2 Melanie LaneWayne, NJ 07470

Built 1957
Other Exempt

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jun 12, 2002

Property Information

Block1821
Lot21
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,466
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$127,500
54%
Improvement Value:$108,600
46%
Total Assessment$236,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,039+4.0%
2024$13,500+1.2%
2023$13,335+0.4%
2022$13,276+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft2,466DeedBook 437, Page 222

Property Built

Built

Year Built: 1957