Skip to content

127 Birchwood TerrWayne, NJ 07470

Built 1956

Last Sale Date
Jan 4, 2016

Property Information

Block1825
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,000
46%
Improvement Value:$119,500
54%
Total Assessment$220,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,861+4.1%
2024$12,358+1.3%
2023$12,204+0.5%
2022$12,149+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1956