Skip to content

15 Barbara WayWayne, NJ 07470

Built 1958

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Jun 1, 1990

Property Information

Block1826
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,852
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$126,000
60%
Improvement Value:$83,300
40%
Total Assessment$209,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,445+4.0%
2024$11,968+1.2%
2023$11,821+0.4%
2022$11,769+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000

To:

Sq Ft1,852DeedBook 126, Page 566

Property Built

Built

Year Built: 1958