Skip to content

27 Reinhardt RdWayne, NJ 07470

Built 1999

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 1, 2005

Property Information

Block1901
Lot8.01
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,594
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$77,400
27%
Improvement Value:$209,200
73%
Total Assessment$286,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,041+4.0%
2024$16,388+1.2%
2023$16,187+0.4%
2022$16,116+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$349,000
DeedBook R 164, Page 4

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook N 160, Page 287

Property Built

Built

Year Built: 1999