Skip to content

1 Amy WayWayne, NJ 07470

Built 1999

Last Sale Price
$514,900
Last Sale Date
Nov 10, 1999

Property Information

Block1902.01
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,257
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$142,200
37%
Improvement Value:$245,800
63%
Total Assessment$388,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,070+4.0%
2024$22,186-13.8%
2023$25,744+0.4%
2022$25,630+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$514,900

To:

Sq Ft3,257DeedBook 163, Page 87

Property Built

Built

Year Built: 1999