Skip to content

8 Jenny LaneWayne, NJ 07470

Built 1999

Last Sale Price
$908,000
Last Sale Date
Nov 19, 2021

Property Information

Block1902.02
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,397
Acreage0.48

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$146,200
38%
Improvement Value:$242,700
62%
Total Assessment$388,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,124+4.0%
2024$22,237+1.2%
2023$21,965+0.4%
2022$21,868+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$908,000

To:

Sq Ft3,397DeedBook 4191, Page 47

Property Sale

Sale
$494,900
DeedBook C 161, Page 288

Property Built

Built

Year Built: 1999