Skip to content

6 Fox Hill DriveWayne, NJ 07470

Built 1994

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Aug 13, 2013

Property Information

Block1902
Lot125.02
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,820
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$143,200
43%
Improvement Value:$191,200
57%
Total Assessment$334,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,883+4.0%
2024$19,121+1.2%
2023$18,887+0.4%
2022$18,803+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$700,000

To:

Sq Ft2,820DeedBook 2362, Page 247

Property Sale

Sale
$368,000
DeedBook G 148, Page 37

Property Sale

Sale
$351,017
DeedBook D 137, Page 538

Property Built

Built

Year Built: 1994