Skip to content

23 Windsor PlWayne, NJ 07470

Built 1996

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Jun 23, 2020

Property Information

Block1902
Lot93.03
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class38
DescriptionTOWNHOUSE A
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,436
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
24%
Improvement Value:$195,300
76%
Total Assessment$255,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,180+4.0%
2024$14,598+1.2%
2023$14,419+0.4%
2022$14,356+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$490,000

To:

Sq Ft2,436DeedBook 3828, Page 261

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft2,436DeedBook 2375, Page 271Recorded9/30/2013

Property Sale

Sale
$480,000
DeedBook 617, Page 123

Property Sale

Sale
$283,525
DeedBook R 144, Page 108

Property Built

Built

Year Built: 1996