Skip to content

19 Windsor PlWayne, NJ 07470

Built 1996

Last Sale Price
$434,000
Last Sale Date
Nov 11, 2009

Property Information

Block1902
Lot93.05
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class38
DescriptionTOWNHOUSE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,918
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,000
29%
Improvement Value:$147,000
71%
Total Assessment$207,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,308+4.0%
2024$11,836+1.2%
2023$11,691+0.4%
2022$11,640+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$434,000

To:

Sq Ft1,918DeedBook 1852, Page 159

Property Sale

Sale
$269,452
DeedBook Q 147, Page 155

Property Built

Built

Year Built: 1996