Skip to content

7 Windsor PlWayne, NJ 07470

Built 1996

Last Sale Price
$272,405
Last Sale Date
Oct 7, 1996

Property Information

Block1902
Lot93.10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class38
DescriptionTOWNHOUSE B
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,918
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,000
25%
Improvement Value:$183,100
75%
Total Assessment$243,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,455+4.0%
2024$13,900+1.2%
2023$13,730+0.4%
2022$13,670+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$272,405

To:

Sq Ft1,918DeedBook 147, Page 144

Property Built

Built

Year Built: 1996