Skip to content

14 Langdale RdWayne, NJ 07470

Built 1995

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
May 25, 2016

Property Information

Block1902
Lot93.19
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class38
DescriptionTOWNHOUSE B
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,918
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
25%
Improvement Value:$180,000
75%
Total Assessment$240,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,270+4.0%
2024$13,723+1.2%
2023$13,555+0.4%
2022$13,495+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000

To:

Sq Ft1,918DeedBook 2838, Page 121

Property Sale

Sale
$359,900
DeedBook 471, Page 292

Property Sale

Sale
$261,275
DeedBook V 144, Page 162

Property Built

Built

Year Built: 1995