Skip to content

8 Langdale RdWayne, NJ 07470

Built 1995

Last Sale Price
$684,500
Last Sale Date
Jun 22, 2023

Property Information

Block1902
Lot93.21
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class38
DescriptionTOWNHOUSE A
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,436
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,000
24%
Improvement Value:$194,600
76%
Total Assessment$254,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,139+4.0%
2024$14,558+1.2%
2023$14,380+0.4%
2022$14,316+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$684,500

To:

Sq Ft2,436DeedBook 4559, Page 110

Property Sale

Sale
$456,000

From:

To:

Sq Ft2,436DeedBook 2899, Page 198Recorded9/16/2016

Property Sale

Sale
$454,500
DeedBook 2184, Page 14

Property Sale

Sale
$262,264
DeedBook E 143, Page 58

Property Built

Built

Year Built: 1995