Skip to content

15 Cambridge PlWayne, NJ 07470

Built 1995

Last Sale Price
$399,000
Last Sale Date
Nov 15, 2001

Property Information

Block1902
Lot93.40
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class38
DescriptionTOWNHOUSE A
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,436
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,000
25%
Improvement Value:$180,000
75%
Total Assessment$240,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,270+4.0%
2024$13,723+1.2%
2023$13,555+0.4%
2022$13,495+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$399,000

To:

Sq Ft2,436DeedBook 344, Page 109

Property Sale

Sale
$292,567
DeedBook V 142, Page 324

Property Built

Built

Year Built: 1995