Skip to content

11 Queens LaneWayne, NJ 07470

Built 1996

Last Sale Price
$492,000
Last Sale Date
Mar 25, 2016

Property Information

Block1902
Lot93.53
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class38
DescriptionTOWNHOUSE A
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,436
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
21%
Improvement Value:$220,800
79%
Total Assessment$280,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,696+4.0%
2024$16,056+1.2%
2023$15,860+0.4%
2022$15,789+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$492,000

To:

Sq Ft2,436DeedBook 2810, Page 1

Property Sale

Sale
$479,953
DeedBook 2298, Page 245

Property Sale

Sale
$511,000
DeedBook 696, Page 117

Property Sale

Sale
$293,467
DeedBook Z 149, Page 132

Property Built

Built

Year Built: 1996