Skip to content

5 Queens LaneWayne, NJ 07470

Built 1996

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
May 13, 2015

Property Information

Block1902
Lot93.55
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class38
DescriptionTOWNHOUSE B
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,918
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
26%
Improvement Value:$173,700
74%
Total Assessment$233,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,896+4.0%
2024$13,363+1.2%
2023$13,199+0.4%
2022$13,141+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000

To:

Sq Ft1,918DeedBook 2639, Page 176

Property Sale

Sale
$535,000
DeedBook 1301, Page 69

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook R 164, Page 80

Property Sale

Sale
$261,388
DeedBook A 150, Page 341

Property Built

Built

Year Built: 1996