Skip to content

9 Langdale RdWayne, NJ 07470

Built 1996

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Jan 15, 2014

Property Information

Block1902
Lot93.81
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class38
DescriptionTOWNHOUSE-D
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,608
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
25%
Improvement Value:$183,200
75%
Total Assessment$243,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,461+4.0%
2024$13,906+1.2%
2023$13,736+0.4%
2022$13,675+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000

To:

Sq Ft2,608DeedBook 2423, Page 14

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 320, Page 15

Property Sale

Sale
$284,315
DeedBook A 144, Page 281

Property Built

Built

Year Built: 1996