Skip to content

119 Garside AveWayne, NJ 07470

Built 2002

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
May 14, 1999

Property Information

Block1904
Lot111
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,926
Acreage0.41

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$101,500
33%
Improvement Value:$208,700
67%
Total Assessment$310,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,444+4.0%
2024$17,737+1.2%
2023$17,520+0.4%
2022$17,443+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$110,000

To:

Sq Ft2,926DeedBook 161, Page 128