Skip to content

111 Garside AveWayne, NJ 07470

Built 1934

Last Sale Date
Jan 4, 2016

Property Information

Block1904
Lot112
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,795
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,300
56%
Improvement Value:$84,000
44%
Total Assessment$191,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,375+4.0%
2024$10,939+1.2%
2023$10,805+0.4%
2022$10,757+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1934