Skip to content

107 Garside AveWayne, NJ 07470

Built 1928

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Nov 10, 1987

Property Information

Block1904
Lot125
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class46
Description---
Dwellings2
ZoningR-B
Sq Footage1,474
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$93,300
56%
Improvement Value:$73,100
44%
Total Assessment$166,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,894+4.0%
2024$9,515+1.2%
2023$9,398+0.4%
2022$9,357+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000

To:

Sq Ft1,474DeedBook 120, Page 70

Property Built

Built

Year Built: 1928