Skip to content

880 Preakness AveWayne, NJ 07470

Built 1952

Last Sale Price
$218,000
Last Sale Date
Jul 7, 1988

Property Information

Block1904
Lot146
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,840
Acreage0.58

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$108,200
54%
Improvement Value:$92,100
46%
Total Assessment$200,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,910+4.0%
2024$11,453+1.2%
2023$11,313+0.4%
2022$11,263+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$218,000

To:

Sq Ft1,840DeedBook 121, Page 322

Property Built

Built

Year Built: 1952