Skip to content

26 Village DrWayne, NJ 07470

Built 1950

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Jun 23, 2023

Property Information

Block1904
Lot16
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,320
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,200
57%
Improvement Value:$68,300
43%
Total Assessment$158,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,424+4.0%
2024$9,063+10.9%
2023$8,173+0.4%
2022$8,136+2.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$515,000

To:

Sq Ft1,320DeedBook 4551, Page 156

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 1828, Page 93

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 931, Page 32

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 389, Page 289

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook H 145, Page 189

Property Built

Built

Year Built: 1950