Skip to content

38 Teak RdWayne, NJ 07470

Built 1984

Last Sale Price
$339,900
Last Sale Date
Apr 29, 1999

Property Information

Block1904
Lot160
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCONTEMPORARY
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,884
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$136,000
45%
Improvement Value:$166,200
55%
Total Assessment$302,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,969+4.0%
2024$17,280+1.2%
2023$17,068+0.4%
2022$16,993+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$339,900

To:

Sq Ft2,884DeedBook 160, Page 304

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook C 156, Page 91

Property Built

Built

Year Built: 1984