Skip to content

1066 Preakness AveWayne, NJ 07470

Built 1950

Last Sale Date
Dec 22, 2015

Property Information

Block1904
Lot190
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,208
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,300
60%
Improvement Value:$68,300
40%
Total Assessment$171,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,203+4.0%
2024$9,812+1.2%
2023$9,692+0.4%
2022$9,649+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 2134, Page 78

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 2059, Page 127

Property Sale

Sale
$445,000
DeedBook 979, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1950