Skip to content

48 Village DrWayne, NJ 07470

Built 1948

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Aug 4, 2018

Property Information

Block1904
Lot23
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,435
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,200
52%
Improvement Value:$83,500
48%
Total Assessment$173,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,328+4.0%
2024$9,932+1.2%
2023$9,811+0.4%
2022$9,767+16.4%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft1,435DeedBook 3391, Page 263

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook V 114, Page 119

Property Built

Built

Year Built: 1948