Skip to content

52 Village DrWayne, NJ 07470

Built 1948

Last Sale Date
Sep 2, 2020

Property Information

Block1904
Lot24
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,320
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,500
59%
Improvement Value:$64,300
41%
Total Assessment$155,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,264+4.0%
2024$8,909+1.2%
2023$8,800+0.4%
2022$8,761+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$399,001
Sq Ft1,320DeedBook 3689, Page 182Recorded11/12/2019

Property Sale

Sale
$289,000
DeedBook 466, Page 197

Property Sale

Sale
$128,500
DeedBook U 114, Page 71

Property Built

Built

Year Built: 1948