Skip to content

60 Village DrWayne, NJ 07470

Built 1948

Last Sale Date
Oct 30, 2017

Property Information

Block1904
Lot27
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,480
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,300
49%
Improvement Value:$94,200
51%
Total Assessment$185,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2014$7,693+3.8%
2013$7,409+7.6%
2012$6,885+4.6%
2011$6,584+3.7%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$107,000
DeedBook 2189, Page 41

Property Built

Built

Year Built: 1948