Skip to content

24 Lyle AveWayne, NJ 07470

Built 1966

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Dec 15, 2000

Property Information

Block1904
Lot38
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionBI-LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,534
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$122,300
34%
Improvement Value:$234,400
66%
Total Assessment$356,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,209+4.0%
2024$20,396+1.2%
2023$20,146+0.4%
2022$20,057+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000

To:

Sq Ft3,534DeedBook 204, Page 108

Property Sale

Sale
$362,500
DeedBook F 167, Page 227

Property Sale

Sale
$261,150
DeedBook O 139, Page 249

Property Built

Built

Year Built: 1966