Skip to content

53 Tuxedo DrWayne, NJ 07470

Built 1960

Last Sale Price
$473,000
Last Sale Date
May 10, 2007

Property Information

Block1904
Lot61
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,716
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,300
54%
Improvement Value:$105,100
46%
Total Assessment$226,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,462+4.0%
2024$12,946+1.2%
2023$12,787+0.4%
2022$12,730+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$473,000

To:

Sq Ft1,716DeedBook 1444, Page 151

Property Built

Built

Year Built: 1960