Skip to content

19 Lawrence RdWayne, NJ 07470

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 22, 2010

Property Information

Block1905
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,080
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$120,800
50%
Improvement Value:$121,500
50%
Total Assessment$242,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,407+4.0%
2024$13,855+1.2%
2023$13,685+0.4%
2022$13,625+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook N 114, Page 299

Property Built

Built

Year Built: 1960