Skip to content

40 Lawrence RdWayne, NJ 07470

Built 1960

Last Sale Price
$239,000
Last Sale Date
Feb 28, 1994

Property Information

Block1906
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,788
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,000
54%
Improvement Value:$101,800
46%
Total Assessment$222,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,248+4.0%
2024$12,740+1.2%
2023$12,584+0.4%
2022$12,528+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$239,000

To:

Sq Ft1,788DeedBook 135, Page 345

Property Built

Built

Year Built: 1960