Skip to content

3 Ralph StWayne, NJ 07470

Built 1985

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Aug 16, 2016

Property Information

Block2000
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionTOWNHOUSE
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,695
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
29%
Improvement Value:$122,800
71%
Total Assessment$172,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,275+4.0%
2024$9,881+1.2%
2023$9,760+0.4%
2022$9,717+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$305,000

To:

Sq Ft1,695DeedBook 2901, Page 45

Property Sale

Sale
$389,000
DeedBook 1371, Page 273

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 535, Page 177

Property Sale

Sale
$183,000
DeedBook U 154, Page 143

Property Sale

Sale
$163,000
DeedBook R 144, Page 136

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook O 121, Page 439

Property Built

Built

Year Built: 1985