Skip to content

75 Birch LaneWayne, NJ 07470

Built 1987

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 31, 2023

Property Information

Block2003
Lot102
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionTOWNHOUSE A
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,906
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,000
30%
Improvement Value:$141,600
70%
Total Assessment$201,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,987+4.0%
2024$11,527+1.2%
2023$11,386+0.4%
2022$11,336+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$406,250
DeedBook 1936, Page 219

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 945, Page 31

Property Sale

Sale
$234,900
DeedBook O 137, Page 469

Property Built

Built

Year Built: 1987